Amplificator Putere Powersoft X4 – 4×3000W DSP, 4 Canale Lo/Hi, SNR 114dB, Damping >5000, 3 Faze, EN54, Dante, WiFi, 1U

Powersoft – Amplificatoare Class-D Profesionale și Module OEM | Soundstil
52.849,00 RON
Powersoft – Amplificatoare Class-D Profesionale și Module OEM | Soundstil
Plateste in rate
1.654,47 RON Rata lunara
Calculator de rate Leanpay
Livrare gratuită la comenzi de peste 300 de lei
Cod produs - SKU X4+D
Disponibil in stoc

Powersoft X4 este amplificatorul flagship 4 canale din seria X — „The Amplifier for the Biggest Stages" — 4×3000W/4Ω (5200W/2Ω, 10400W bridged/4Ω) cu SNR 114.3 dB(A), THD tipic <0.01% și Damping Factor >5000 în format rack 1U la 15 kg. Față de întreaga serie T, X4 reprezintă o generație superioară: DSP 40 bit (vs 32 bit), AD 129 dB(A) (vs 125), THD 5× mai mic, Damping 25× mai mare, curent 130 Apeak și alimentare tri-phase 85–460V fără selecție — compatibil cu orice sursă de alimentare din lume. Certificare EN54 pentru Voice Alarm în instalații critice.

DSP complet: FIR + FIR-IIR hybrid + Butterworth/Linkwitz-Riley/Bessel 6–48 dB/oct, TruePower™ + RMS + Peak, DampingControl™, delay 2s+100ms, matrix 4×4 cu backup input automat. 4 surse selectabile per canal (Analog + AES3 + 2× Dante™ redundant — versiunea DSP+Dante™). WiFi integrat, ArmoníaPlus (PC + mobile), Snapshot Recall, 100Mbps + Gigabit Ethernet. Frecvență 5Hz–30kHz (−3dB). Instalat la Scotland Yard Soundsystem, Oracle Park, Las Vegas casino. 483×44.5×495mm, 100–460V single/bi/three-phase PFC+SRM.

Specificații

Brand: Powersoft (Powersoft S.p.A., Italia)
Model: X4
Versiuni: DSP (Analog + AES3) / DSP + Dante™ (Analog + AES3 + Dante™)
Tip: Amplificator de putere 4 canale platformă — touring flagship / arene / instalații mari
Serie: X Series — „The Amplifier for the Biggest Stages"
Format montare: Rack 19" — 1U
Certificări: CE / CB / FCC / CSA / CCC / UK DoC / EN54 (Voice Alarm) / CPR / WiFi


Putere maximă per canal (toate canalele active)
@ 8 Ω: 1600 W
@ 4 Ω: 3000 W
@ 2.7 Ω: 4000 W
@ 2 Ω: 5200 W

Putere Bridge (per pereche de canale)
@ 4 Ω: 10400 W
@ 8 Ω: 6000 W

Total putere sistem (peak): 20000 W
Tensiune maximă: 175 Vpeak / Curent maxim: 130 Apeak


Parametri audio
Răspuns frecvență (−3 dB, 1W @ 8Ω): 5 Hz – 30 kHz
THD+N (0.1W–Full Power): < 0.5% (tipic < 0.01%)
DIM (0.1W–Full Power): < 0.5% (tipic < 0.01%)
Dynamic Range A-weighted @ 8Ω: 114.3 dB
Crosstalk (1 kHz): −70 dB
Output Noise A-weighted @ 8Ω: < −70.0 dBV
Damping Factor (@ 8Ω, 20Hz–500Hz): > 5000
Slew Rate (input filter bypassed): > 50 V/µs
Impedanță intrare: 20 kΩ balansat
Nivel maxim intrare: +27 dBu
Câștig: 17 dB – 47 dB (trepte 0.1 dB) / Default: 32 dB


Intrări
Analog: 4 × XLR
Digital AES3: 4 canale (2 × XLR)
Digital Dante™: 16 canale (2 × RJ45) — versiunea DSP+Dante™ only
Matrix routing: 4×4 input/output matrix internă

Ieșiri
Conector: SpeakOn (bridgeable per pereche de canale)


DSP — platformă superioară față de T Series
Convertor AD: Dual 24 bit Tandem® @ 48 kHz — 129 dB(A)
Convertor DA: Dual 24 bit Tandem® @ 48 kHz — 121 dB(A)
Sample rate converter: 24 Bit @ 44.1–192 kHz — 140 dB / 0.0001% THD+N
Precizie internă: 40 bit floating point (vs 32 bit la T Series)
Delay: 2s (intrare) + 100ms (ieșire) per canal
Latență DSP: low latency (continuously variable speed fan)
Egalizator: Raised-cosine, FIR custom, IIR parametric complet
Crossover: FIR linear phase + FIR-IIR hybrid + Butterworth / Linkwitz-Riley / Bessel 6–48 dB/oct
Limitere: TruePower™ + RMS voltage + RMS current + Peak limiter
Damping: Active DampingControl™
Backup input policy: Comutare automată sursă intrare la căderea semnalului


Alimentare — tri-phase universală
Single Phase: 100–240V @ 50/60Hz (90–264V operating)
Three Phase: 173Y/100V – 416Y/240V, 3~, 3W+N+PE / 3W+PE
Consum idle: < 100W / Consum maxim: < 3000W
Power Factor @ 1/8 Max Power: > 0.9
Curent 1/8 Max Power: 18 Arms @ 100V / 9 Arms @ 240V (single phase)
Siguranță recomandată: C16 (single) / C10 per fază (three phase)


Control și networking
Software: ArmoníaPlus (PC + smartphone + tabletă)
WiFi: Integrat — monitorizare remote mobile
Web App: Da — orice browser + WiFi
Ethernet: 100 Mbps + Gigabit (full support)
Snapshot Recall: Da (Application Note dedicat)
EN54: Certificat Voice Alarm


Răcire
Tip: Ventilator cu viteză continuă variabilă controlat termic
Zgomot fan @ 1/8 Max Power (1m): 35 dB(A) SPL


Construcție
Format: 19" rack, 1U / Dimensiuni: 483 × 44.5 × 495 mm / Greutate: 15 kg


Referințe instalații X Series

  • Scotland Yard Soundsystem (UK)
  • Las Vegas casino (Global AV Group)
  • Oracle Park (Diversified)

Caracteristici

🔹 SNR 114.3 dB(A) + THD tipic <0.01% — cel mai bun raport audio din toată sesiunea – față de T902 A (SNR 108 dB(A), THD tipic <0.05%), X4 produce 114.3 dB dinamic și THD tipic de 5× mai mic la <0.01% — parametrii cei mai buni din toate amplificatoarele generate în această sesiune, inclusiv față de Dynacord L3600FD (SNR >109 dB).

🔹 Damping Factor >5000 — de 25× mai mare față de orice amplificator AUDAC – față de Damping Factor >200 specificat la seria AUDAC SMA/SMQ, X4 produce >5000 la 8Ω între 20Hz și 500Hz — controlul difuzoarelor este de un ordin de mărime superior, relevant în special pentru subwoofer-e unde excursia pistonului la frecvențe joase este controlată direct de amplificator.

🔹 DSP 40 bit floating point + AD 129 dB(A) — o generație mai sus față de T Series – față de T Series cu DSP 32 bit și AD 125 dB(A), X4 folosește 40 bit floating point intern și convertoare AD cu 129 dB(A) — mai mult headroom numeric în procesare, mai puțin round-off noise la operații complexe de EQ și crossover.

🔹 Alimentare tri-phase 85–460V fără selecție — amplificatorul care merge oriunde în lume – X4 acceptă single-phase 100–240V, bi-phase și three-phase 173Y–416Y fără niciun comutator sau reconfigurare — singura cerință este alimentarea disponibilă local, de la generator de festival la rețeaua 3-faze a arenei, X4 se adaptează automat.

🔹 130 Apeak + bridge 10400W/4Ω — vârful absolut de curent și bridge din sesiune – cu 130 Apeak (cel mai mare din sesiune, inclusiv față de T902 A cu 110 Apeak) și 10400W bridged/4Ω per pereche (față de 8000W la T902 A), X4 depășește orice alt amplificator generat ca nivel brut de putere și curent.

🔹 Matrix 4×4 + 4 surse selectabile per canal + backup input automat – fiecare canal X4 poate selecta din 4 surse de intrare diferite (analog, AES3, Dante™ 1, Dante™ 2 redundant), cu politică de backup configurabilă: comutare automată la altă sursă la căderea semnalului — redundanță de nivel profesional pentru arene și instalații critice.

🔹 EN54 certificat Voice Alarm + CPR certificate – X4 este singurul amplificator din sesiunea curentă cu certificare EN54 pentru sisteme de voce alarm — instalabil în sisteme de alertare de urgență în arene, stadioane și clădiri publice unde legislația europeană impune EN54.


Aplicații recomandate

✔ Sisteme de touring pentru arene, stadioane și festivaluri open-air
✔ Instalații PA permanente mari (Oracle Park, Las Vegas casino) cu EN54 și Dante™
✔ Subwoofer-e cu Damping Factor >5000 pentru control extrem al excursiei la joase
✔ Sisteme cu alimentare 3-faze (arene, săli de concert) fără adaptoare
✔ Voice Alarm și sisteme EN54 în clădiri publice mar

Ce spun clientii

Detii sau ai utilizat produsul?
Posteaza review